Cichy dom, czyli jaki? Co można zrobić, żeby w budynku było cicho?

Cichy dom

Co można zrobić, by w domu było cicho? Czy na etapie budowy można podjąć działania, które poprawią potem komfort akustyczny budynku?

Choć hałas można mierzyć (poziomem ciśnienia akustycznego wyrażanym w decybelach), to jego postrzeganie jest często kwestią subiektywną. Co więcej – osoba wychowana w pobliżu lotniska czy torów tramwajowych będzie w wielu sytuacjach traktować dochodzące stamtąd odgłosy jak biały szum i nie będzie ich w ogóle dostrzegać.

Wszystko ma jednak swoje granice i w niektórych miejscach jest po prostu głośno. Czy można zrobić coś, by hałas z otoczenia nie był odczuwalny w budynku?

W JAKI SPOSÓB ODIZOLOWAĆ BUDYNEK OD DŹWIĘKÓW DOCHODZĄCYCH Z ZEWNĄTRZ?

Gdy myślimy o hałasie z zewnątrz, z pewnością pierwszą kwestią, która przyjdzie nam do głowy są dobre okna i drzwi. W wielu przypadkach to właśnie one stanowią najsłabszy punkt budynku i właśnie tą drogą dostaje się do środka hałas. To, co do zasady, dobra wiadomość, bo w wielu sytuacjach wymiana okien (zwłaszcza starych) przyniesie dużą ulgę, jeśli chodzi o poziom hałasu w mieszkaniu.

Znaczenie ma jednak także technologia wykonania samych ścian. Jeśli postawimy na budynek na lekkim szkielecie, z pewnością będzie w nim głośniej niż w tradycyjnie murowanej konstrukcji. Co więcej, w budynku takim będziemy mocniej narażeni na przenikanie do niego mikrodrgań z otoczenia (generowanych np. przez przejeżdżający w pobliżu pociąg). 

Nawet decydując się na tradycyjne budownictwo, możemy wybrać materiały lepiej izolujące od hałasu (jak cegła ceramiczna zamiast popularnego ostatnimi czasu betonu komórkowego) czy rozwiązania konstrukcyjne lepiej zabezpieczające przed potencjalnym źródłem hałasu.

Budując Piękną Warkę postawiliśmy na maksymalne wyciszenie budynków. Wykonaliśmy je z cegły ceramicznej, zamontowaliśmy okna ze zwiększoną izolacją akustyczną, a pomiędzy poszczególnymi segmentami daliśmy podwójną ścianę. Zastosowaliśmy też specjalny strop nad lokalami użytkowymi, aby właściciele znajdujących się nad nimi mieszkań nie byli narażeni na dyskomfort – wylicza Mirosław Wojtas, spólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle.

Deweloper wskazuje jednak też na czynnik, którego nie pokona żadna technologia – lokalizację.

W CICHEJ OKOLICY ZAWSZE BĘDZIE CISZEJ

  • Jeśli mieszkamy w centrum dużego miasta czy w okolicy torów kolejowych, musimy się nastawić na to, że będzie tam głośniej niż na przedmieściach mniejszej miejscowości – tłumaczy Mirosław Wojtas. Oczywiście, lepsze materiały sprawią, że do wnętrza przeniknie mniej hałasu, ale gdy zaczyna się wiosna, miło jest uchylić dla niej okno. Jeszcze milej, gdy do mieszkania wpada wtedy śpiew ptaków, a nie dudnienie tramwaju. 

W czasach, gdy większość z nas jest przebodźcowana, coraz większego znaczenia nabiera odpoczynek w miejscu, gdzie możemy się po prostu cieszyć ciszą. Takim miejscem ma być właśnie Piękna Warka. Kameralne osiedle domów szeregowych znajdujące się w Warce, ale poza ścisłym centrum. Ma tu być spokojnie… ale jednocześnie blisko do tego, co ważne. 

Z osiedla w przyszłości kursować ma prywatne połączenie autobusowe, które będzie dowozić mieszkańców na stację PKP, z której do biurowej dzielnicy Warszawy jedzie się dziś w niespełna 25 minut! Czyli cisza i komfort, ale bez rezygnowania z możliwości, które daje stolica. 

Chcesz na własne uszy przekonać się, jak cicho jest w Pięknej Warce? Zadzwoń pod numer 517 050 090 i umów się na wizytę w naszym biurze sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *