Lokal usługowy - na co zwrócić uwagę?

Lokale usługowe

Gdy prowadzisz biznes, który wymaga lokalu usługowego, stajesz przed trudnym pytaniem – jakie miejsce wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas takich rozważań.

W dobie internetu, wiele biznesów przenosi się do sieci. Ludzie pracują z domu, obsługa klienta odbywa się telefonicznie lub przez sieć, a umowy podpisywane są zdalnie. Większość firm wciąż jednak potrzebuje przestrzeni fizycznej do prowadzenia działalności. Jeśli jest to zwykłe biuro, wielu jest w stanie urządzić je w domu (pisaliśmy już o tym na naszym blogu). Jeśli jednak potrzebujemy lokalu usługowego w klasycznym tego słowa znaczeniu (np. na sklep czy miejsce w którym świadczyć będziemy swoje usługi klientom), niezbędny będzie odpowiedni punkt.

JAKI POWINIEN BYĆ IDEALNY LOKAL USŁUGOWY?

Specyfikacja idealnego lokalu zależy od konkretnego modelu biznesowego. Co innego będzie ważne, gdy otwieramy niewielki warzywniak, a co innego gdy salon urody – podkreśla Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która oferuje m.in. lokale użytkowe na osiedlu Piękna Warka.

Tym, co niewątpliwie wpływa na atrakcyjność przestrzeni jest jej dostępność. I wbrew pozorom nie zawsze musi ona oznaczać lokalizację w centrum. Jeśli chcemy otworzyć lodziarnię, rzeczywiście idealny będzie punkt, gdzie wiele osób spaceruje. Ale jeśli myślimy już np. o szkole języków obcych, istotniejsza będzie możliwość szybkiego dotarcia tam autem i wygodnego zaparkowania. Lokalizacja – nawet jeśli nie będzie kluczowym czynnikiem wyboru danego biznesu przez klienta, będzie miała wyraźny wpływ na jego doświadczenia związane z naszą marką.

Nasz wizerunek będzie też kształtować otoczenie punktu. Jeśli będzie to nowoczesne, zadbane osiedle – już na starcie będziemy postrzegani jako bardziej dynamiczni i na czasie. Jeśli towarzyszyć nam będą odrapane elewacje i zapach stęchlizny… Cóż, nie o taki wizerunek chyba nam chodzi, prawda?

LOKAL NA WŁASNOŚĆ CZY NA WYNAJEM?

Miejsce punktu usługowego na własność to komfort, na który niewielu może sobie pozwolić – wskażą niektórzy. Rzeczywiście, koszty mogą się wydawać na początku odstraszające. Perspektywa zmienia się jednak, kiedy wszystko na spokojnie przeliczymy.

Wynajem lokalu to comiesięczny koszt porównywalny niejednokrotnie ze spłacaniem raty za zakup przestrzeni na własność. Tym, co odróżnia oba rozwiązania jest poczucie niezależności. – Jeśli biznes nie wypali, mogę zrezygnować i zminimalizować koszty – myśli wielu wynajmujących. Gdy jednak spojrzymy na umowy, które podpisują, okazuje się, że rzadko oferują one pełną elastyczność, a zazwyczaj obarczone są wcale nie krótkim okresem wypowiedzenia.

Oznacza to, że w przypadku niepowodzenia i tak ponieść będziemy musieli spore koszty. Co zaś w przypadku powodzenia? Jeśli biznes się nam rozwinie, będziemy musieli co miesiąc płacić za wynajem lokalu, mając świadomość, że po zakończeniu umowy cena może pójść w górę (w końcu się nam powodzi, a przeniesienie punktu to zawsze spore ryzyko). 

Po upływie kilku lat okazuje się, że przedsiębiorca, który zdecydował się na zakup, spłacił już kredyt i jego koszty stałe poszły w dół (a do tego ma lokal na własność), a przedsiębiorca, który zdecydował się na wynajem płaci coraz więcej.

Oczywiście, nie każdy ma możliwość zakupu lokalu użytkowego na własność… ale jeśli tylko ma, szkoda byłoby tej opcji nie rozważyć.

Zobacz przestrzeń usługową dostępną w Pięknej Warce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *