Czy mogę wziąć kredyt hipoteczny, gdy prowadzę własną działalność gospodarczą?

Kredyt hipoteczny

W Polsce jest ponad 3 miliony aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych. Czy prowadząc własną firmę możesz wziąć kredyt hipoteczny?

Co do zasady odpowiedź jest prosta: tak. Prowadząc własną firmę możesz kupić dom czy mieszkanie na kredyt. W praktyce jednak warto zwrócić uwagę na to, że Twoja zdolność kredytowa może być oceniana w inny sposób niż w przypadku osiągania zbliżonego dochodu z umowy o pracę. Pamiętaj, że koszt kredytu nie zawsze będzie taki sam. 

W skrajnych przypadkach bank może też w ogóle nie zaoferować Ci kredytu.

JAKIE WARUNKI MUSI SPEŁNIĆ PRZEDSIĘBIORCA BY OTRZYMAĆ KREDYT HIPOTECZNY?

Podstawowym kryterium są regularne wpływy na konto i dobry wynik finansowy firmy. Jeśli Twoja firma nie zarabia – nie masz co liczyć na uzyskanie kredytu. Warto pamiętać o tym, że bank analizuje wyniki nie tylko z ostatnich 12 miesięcy, ale z obecnego i całego poprzedniego roku. Jeśli w tym czasie na wynikach Twojej firmy pojawiła się rysa, której nie sposób się pozbyć – czasem warto poczekać, aż bank przestanie brać ją pod uwagę.

koszty budowy domu 2025
Jak liczony jest dochód przedsiębiorcy do kredytu hipotecznego

Warunkiem niezbędnym do uzyskania kredytu jest też odpowiedni czas funkcjonowania Twojej firmy na rynku. Zazwyczaj jest to 12 miesięcy, choć zdarzają się sytuacje, w których bank może wymagać od Ciebie także 18 lub nawet 24 miesięcy prowadzenia własnej działalności. 

Czy czas ten można skrócić? Okazuje się, że w niektórych przypadkach tak. 

Jeśli przechodzisz z umowy o pracę na umowę B2B, bank zazwyczaj traktuje Cię z mniejszym zaufaniem. Chyba, że pracujesz tak naprawdę cały czas dla tego samego pracodawcy. Wtedy bank będzie traktował cię korzystniej niż firmę, która prowadzi realną działalność dla wielu klientów

– podkreśla Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje m.in. Piękną Warkę czy Perłę Powsina. 

BANKI RÓŻNIE TRAKTUJĄ RÓŻNE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZE

Na to w jaki sposób bank postrzega Twoją firmę wpływa zdecydowanie więcej czynników. Nie tylko samozatrudnienie czy prowadzenie własnej firmy sensu stricto. Znaczenie będzie mieć także wybrana forma opodatkowania. W przypadku ryczałtu musisz liczyć się z mniej przychylnym podejściem banku. Szacunki banku dotyczące Twoich dochodów będą tu dużo bardziej ostrożne, a co za tym idzie – kredyt okaże się droższy lub w ogóle nie będzie dostępny. 

Znaczenie ma także branża, w której działasz. Co prawda minęły już czasy pandemii COVID-19, kiedy niektóre sektory były właściwie wykluczone przez banki z oferty kredytów hipotecznych (na etapie obliczania dochodów). Nadal jednak w przypadku biznesów działających sezonowo, liczyć się trzeba z bardziej sceptycznym podejściem analityków banku do ich realnego poziomu w przyszłości.

Forma opodatkowania ma wpływ na dostępność kredytu

POZYTYWNA HISTORIA – NIE TYLKO KREDYTOWA

W przypadku każdego kredytu hipotecznego niebagatelną rolę odgrywa historia kredytowa. Regularnie spłacasz swoje zobowiązania? Bank będzie patrzył na Ciebie dużo przychylniej, niż w sytuacji jeśli znajdzie w niej jakieś opóźnienia. 

Co ważne, bank weźmie pod uwagę także Twoje zobowiązania wobec Państwa - podatki, składki i inne daniny. Chcąc ubiegać się o kredyt musisz zadbać o to, by nie mieć tu żadnych zaległości.

– dodaje Mirosław Wojtas.

Czy skoro jednoosobowi przedsiębiorcy mierzyć się muszą z pewnymi potencjalnymi utrudnieniami przy zaciąganiu kredytu hipotecznego warto zrezygnować z tej formy działalności? Oczywiście nie – zazwyczaj przynosi ona nieco wyższe dochody i szerszy zakres elastyczności. 

Myślisz o domu, w którym będziesz mieć przestrzeń na urządzenia własnego biura? Sprawdź ofertę Pięknej Warki i zobacz, jak komfortowo można mieszkać 25 minut pociągiem od Warszawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *