Ogród naturalistyczny - dlaczego zyskuje na popularności?

W ostatnich latach w coraz więcej ogrodów projektowanych jest jako ogrody naturalistyczne. Na czym polega ta koncepcja i dlaczego zyskuje na popularności?
Ogród naturalistyczny to taki ogród, który w założeniach ma nawiązywać do naturalnych form. Co ważne – niekoniecznie chodzi o to, by mieć obok domu łąkę lub las, lecz o to, by ogród do nich nawiązywał.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby stworzyć ogród naturalistyczny nie wystarczy po prostu nic nie robić. Trzeba bardzo dobrze przemyśleć, co i gdzie chcemy posadzić… i dopiero wtedy natura może zrobić swoje
– mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje m.in.Piękną Warkę czy Perłę Powsina.
PROJEKT OGRODU NATURALISTYCZNEGO
Jakie są charakterystyczne cechy ogrodu naturalistycznego? W cenie są tu wszelkie nawiązania do natury:
- Postaw na naturalne materiały – w takim ogrodzie jak najbardziej jest miejsce na altanę, stolik czy utwardzone alejki. Wykorzystaj do nich jednak drewno, kamień czy metal zamiast plastiku albo tworzyw sztucznych.
- Rośliny sadź w większych grupach – w taki sposób, w jaki występują one w środowisku naturalnym. Ułatwi to późniejszą pielęgnację i zapewni niepowtarzalne efekty estetyczne.
- Twórz warstwy roślin – dzięki zaplanowaniu nasadzeń roślin o różnej wysokości jesteś w stanie tworzyć niesamowite kompozycje, które wyglądają efektownie przez cały rok.
- Unikaj linii prostych i regularnych kształtów geometrycznych – w ten sposób Twój ogród nabierze lekkości i naturalności.
- Stawiaj na lokalne rośliny – nie musisz ograniczać się tylko do roślin spotykanych w polskich lasach czy na łąkach… ale zdecydowanie warto oprzeć się przede wszystkim na nich.
- Ograniczaj do minimum potrzebę nawadniania ogrodu – dobrze zaprojektowany ogród naturalistyczny nie potrzebuje zraszaczy. Bardzo dobrze pasują do niego za to oczka wodne czy fontanny.
Ogród naturalistyczny wcale nie wymaga dużej powierzchni. Nawet niewielka rabata, o ile zostanie zaprojektowana w sposób przemyślany, może zapewnić Ci poczucie łączności z naturą i zwabić do ogrodu motyle.
PIELĘGNACJA OGRODU NATURALISTYCZNEGO
Jedną z kluczowych zalet ogrodów naturalistycznych jest stosunkowo niewielkie zaangażowanie czasu i pracy, by utrzymać je we względnym porządku. Względnym, bo nie chodzi tu o to, by wszystko było idealnie proste i odmierzone od linijki. Odrobina nierówności czy chaosu doda ogrodowi naturalistycznemu dodatkowego uroku.
To szczególnie ważne dla osób, które są zapracowane i chcą mieć zielony ogródek, w którym odpoczną… ale niekoniecznie chcą spędzać każdą wolną chwilę przekopując rabaty czy usuwając z nich chwasty.
– podkreśla Mirosław Wojtas.
Nie jest oczywiście tak, że ogród naturalistyczny jest w 100% bezobsługowy. Od czasu do czasu będziesz musiał zrobić w nim trochę porządku. To jednak kompozycja, która zazwyczaj wybaczy, że pewne prace wykonasz nieco później niż wskazują eksperci, a inne zabiegi przeprowadzisz mniej fachowo. W końcu to ogród ma być dla Ciebie, a nie Ty dla ogrodu.
Marzy Ci się ogród naturalistyczny, ale brakuje Ci na niego przestrzeni? Zajrzyj do Pięknej Warki i zobacz naszą ofertę domów z ogrodami.