Czy można zamienić mieszkanie na dom spłacając kredyt?
Nie musisz czekać na zakup domu, aż spłacisz mieszkanie. Zanim jednak wyruszysz na poszukiwania swojego miejsca na ziemi, warto poznać więcej szczegółów zakupu z hipoteką.
Przychodzi taki moment w życiu wielu Polaków, gdy uzyskujemy odpowiednią zdolność kredytową, by kupić mieszkanie. Decydujemy się na nie za duże lokum, żeby raty nie były zbyt wielkim obciążeniem i cieszymy się własnym M. Potem pojawiają się jednak dzieci, mieszkanie robi się zbyt ciasne, a my z utęsknieniem czekamy na spłatę kredytu, by poszukać czegoś większego.
Wbrew temu, co myśli wielu – wcale nie musi to tak wyglądać. Mieszkanie z niespłaconym jeszcze kredytem można sprzedać lub przenieść hipotekę na nową nieruchomość.
SPRZEDAŻ MIESZKANIA Z KREDYTEM
To rozwiązanie, którego istnienia domyśla się większość z nas, wielu myśli, że jest to trudne i drogie. Okazuje się jednak, że nie ma się czego bać. Oczywiście o ile spełnimy niezbędne warunki formalne. Zanim sprzedamy mieszkanie musimy uzyskać z banku, w którym mamy kredyt zaświadczenia o aktualnej kwocie zadłużenia oraz promesę wykreślenia wpisu hipoteki z księgi wieczystej.
Po dokonaniu sprzedaży musimy dostarczyć do banku kopię aktu notarialnego. Wtedy nabywca (lub jego bank) spłaca nasz kredyt, a resztę środków (jeśli taka oczywiście zostaje), przelewa na nasze konto.
– Takie rozwiązanie potrafi się doskonale sprawdzić w sytuacji, gdy wartość nieruchomości znacząco przerasta nasze zobowiązania wobec banku – mówi Mirosław Wojtas, wspólnik firmy NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. W przeciwnym przypadku bardziej opłacalne może okazać się przeniesienie hipoteki na nową nieruchomość.
PRZENIESIENIE HIPOTEKI NA NOWĄ NIERUCHOMOŚĆ
Jest to operacja bankowa polegająca po prostu na zmianie przedmiotu zabezpieczenia hipotecznego. Zazwyczaj rozwiązanie to wybierają osoby, które decydują się na zakup droższej nieruchomości.
– Dzieje się tak najczęściej, gdy zmienia się nasza sytuacja życiowa – tłumaczy Mirosław Wojtas. Gdy nasza kariera zawodowa się rozwija i znacząco wzrastają dochody, możemy sobie pozwolić na dużo droższą nieruchomość. Zmieniamy po prostu nieruchomość, której dotyczy nasz kredyt i spłacamy dalej.
Bank musi oczywiście wyrazić na to zgodę, ale w praktyce, jeśli tylko spłacamy raty terminowo i mamy odpowiednią zdolność kredytową, nie ma z tym nigdy problemu. Wiąże się to z dodatkową opłatą na rzecz banku, której wysokość zależy od wielkości pozostałego do spłaty kapitału oraz polityki cenowej banku.
Po uzyskaniu zgody na przeniesieniu hipoteki na nową nieruchomość, składamy do sądu wieczystoksięgowego odpowiedni wniosek i czekamy na wykreślenie dotychczasowego wpisu. W zależności od miejsca, może to niestety trwać dosyć długo. Dopiero potem możemy ustanowić hipotekę na nowej nieruchomości. Wymagana będzie do tego umowa przedwstępna, a potem także akt notarialny.
KTÓRE ROZWIĄZANIE JEST BARDZIEJ OPŁACALNE?
Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od naszej sytuacji i oferty banku, może się to zmieniać. Warto mieć świadomość obu opcji, wszystko dokładnie policzyć i wybrać to, co będzie dla nas w danym momencie lepsze.
A jeżeli szukasz domu, w którym Twoja rodzina zyska przestrzeń, spokój i bliskość natury, bez rezygnowania z bliskości Warszawy, to koniecznie sprawdź domy szeregowe w Pięknej Warce! Ze stolicy dotrzesz tu pociągiem w mniej niż 25 minut, a zyskasz komfort, jakiego nigdy nie da Ci zatłoczona metropolia.