Ile kosztuje budowa domu - stan na styczeń 2025

koszty budowy domu 2025

Na początku każdego roku sprawdzamy dla Was, ile kosztuje obecnie przeciętnie budowa domu. Czy ostatni rok przyniósł tu znaczące zmiany?

To już nasza mała tradycja, że co 12 miesięcy wracamy do wpisu na temat aktualnych kosztów budowy domu. Dlaczego? Bo przy stałych wahaniach cen, informacja sprzed roku staje się już niewiele warta. Dziś wpisy z 2024, 2023 czy z 2022 roku mają już znaczenie przede wszystkim historyczne.

ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU W STYCZNIU 2025 ROKU?

Na początku zastrzeżenie: odnosimy się do cen przeciętnych. Koszty budowy domu znacząco różnią się z zależności od regionu Polski. Nie obruszajcie się, jeśli Wasza budowa kosztowała wyraźnie więcej lub wyraźnie mniej, niż podajemy. Statystyki lubią kłamać… jednak patrzenie na rynek przez pryzmat jednostkowego doświadczenia potrafi być jeszcze bardziej mylące.

Według portalu WielkieBudowanie.pl koszt budowy stanu surowego zamkniętego to obecnie ok. 3821 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku koszty poszły w górę o 3,8%. Nieco mniejsza była dynamika cen usług i towarów związanych z wykończeniem domu. Obecnie doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego kosztuje przeciętnie ok. 6424 zł z metra, co daje nam wzrost o 3,4% w stosunku do danych, które podawaliśmy przed rokiem.

Jak mają się te wyniki do inflacji? Według pierwszych danych GUS wskaźnik ten wyniósł w całym 2024 roku 3,7%. Można więc śmiało powiedzieć, że wzrost cen w budownictwie był niemal idealnym odbiciem wzrostu cen w całej gospodarce. W tekście sprzed roku diagnozowaliśmy początek stabilizacji cen, która kontynuowana była przez kolejnych 12 miesięcy.

CZY W 2025 ROKU BĘDZIE TANIEJ?

– Niestety, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie koszty budowy domów miały ulec zmniejszeniu – przewiduje Mirosław Wojtas, wspólnik spółki NOTICA. WOJTAS DEVELOPMENT, która realizuje osiedle Piękna Warka. W naszym niedawnym wpisie dotyczącym prognoz dla rynku nieruchomości na ten rok, pokazywaliśmy, że mimo słabszego okresu sprzedaży u deweloperów, bynajmniej nie ograniczają oni inwestycji, a jeszcze zwiększają ich liczbę. 

Do tego dochodzi jeszcze konkurencja ze strony państwa inwestującego w infrastrukturę. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziała na koniec roku, że w 2025 nasz kraj zainwestuje rekordowe 120 mld złotych. 90 mld ma pochodzić z KPO, a 30 mld z Funduszu Spójności. To oczywiście dobrze, ale rosnąca liczba inwestycji publicznych będzie mieć wpływ na cenę zarówno materiałów budowlanych, jak i koszty pracy w budownictwie.

JAK ZAPANOWAĆ NAD WYDATKAMI ZWIĄZANYMI Z  BUDOWĄ DOMU?

Jeśli chcemy uniknąć niebezpieczeństwa, że nasz dom okaże się wyraźnie droższy niż przewidywaliśmy, warto pomyśleć o zakupie już gotowego budynku. Pod koniec 2024 roku złożyliśmy dokumenty niezbędne do wydania pozwolenia na użytkowanie dwóch szeregów domów w Pięknej Warce. Część z nich jest jeszcze do kupienia. 

Warto więc przed podjęciem decyzji o budowanie domu sprawdzić naszą ofertę – domy są wykonane bardzo starannie, z jakościowych materiałów, a ich lokalizacja sprawia, że mogą być atrakcyjną alternatywą dla mieszkań w Warszawie. W końcu, jak lubimy podkreślać – budujemy tak, jak sami chcemy mieszkać.

Odwiedź Piękną Warkę i zobacz domy gotowe już do rozpoczęcia w nich prac wykończeniowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *